I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...

V kategoriích níže naleznete články naší redakce.

Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.

Najděte si lepší práci!.

Přečtěte si nejnovější článek

Přečtěte si články bloggerů.

Příjemnou zábavu!

Žiju s handicapem
v České televizi

Žiju s handicapem v České televizi

Podívejte se na video
o dětském domově Korkyně

Obrazek s videem

Video o dětském domově Orlíček
Přední Chlum

Obrazek s videem

Sezení nás zabíjí. Proč tělo potřebuje židli, která ho nutí k pohybu?

Sezení je pro tělo ta nejméně zdravá pozice. Jakmile člověk sedí déle než půl hodiny, poškozuje si tím nejen stavbu těla, což se pak projevuje například shrbenými a bolavými zády, ale i vnitřní orgány, metabolismus se výrazně zpomaluje, a naopak se urychluje nabírání na váze.

Podle American Journal of Preventive Medicine zkracuje delší než tříhodinové sezení denně délku života o zhruba tři měsíce. Nejde přitom o to, že bychom neměli sedět vůbec, jen si musíme dělat pravidelné přestávky a také se naučit sedět správně. Nejhorší přitom je sedět na klasické židli, kdy v kolenou i v kyčlích není větší úhel než devadesát stupňů. 

Někdo udává jako nejlepší sedět s mírně podloženými zády a zvednutýma, nataženýma nohama, což je vlastně takový „pololeh“. Mnohem lépe ale k pracovnímu stolu bude fungovat tak trochu vratká a nestabilní židle, která člověka nutí k pohybu. Klouby tak netuhnou, netrpí krevní oběh.

 

Vratká sedadla jsou nejlepší

Co přesně to ale znamená? Že lepší alternativou mohou být velké nafukovací míče nebo nejrůznější balanční židle. Nejnovější výzkumy ale ukazují, že ještě lepší, než když se hýbe celá židle, je jen vratké sedadlo, které se úplně ideálně i samo hýbe. Zatímco balanční míč se nakloní jedním směrem a zůstane tam, pohyblivá židle se automaticky otáčí o 360 stupňů a udržuje sedícího v neustálém pohybu, aniž by si to uvědomoval. Člověk má totiž vrozený reflex, který podvědomě udržuje držení těla, takže pánev se na takové židli přirozeně pohybuje, zatímco hlava zůstává v klidu.

Po 20 minutách sezení na takové židli najednou cítíte svaly, o kterých jste vůbec neměli ponětí, že je máte. „Říká se, že Japonci kdysi dokázali unést stokilogramové balíky rýže. Není to tím, že by tehdejší lidé byli tak nějak zásadně silnější, jen moderní člověk zkrátka některé schopnosti v moderní době ztratil,” popisuje Tadashi Odashima, projektový manažer skupiny Quantum Human Research Group z výzkumného centra, které je součástí automobilky Toyota.

Jeho tým se začal zabývat tím, jak někdejší schopnosti člověku zase vrátit, a tak se zrodila popsaná automaticky otočná židle. Její sedadlo má tři opěrné sloupky, z nichž jeden je kratší než ostatní, takže se sedadlo při sezení mírně naklání. Podpěry se otáčejí a neustále mění směr náklonu. Jedno otočení trvá déle než minutu a náklon je sotva znatelný. Díky tomu na něj tělo reaguje naprosto podvědomě. Zapojuje přitom vnitřní svaly nejen v oblasti pánve, ale po celém těle. Zároveň posiluje oblasti, které nelze trénovat vědomě.

 

Najít ztracené lidské schopnosti

Nová židle tedy slibuje posílení svalové koordinace a zlepšení zapomenutých schopností. Pouhým sezením na takové židli tělu nejen že neškodíte, ale ještě ho trénujete. Zároveň odpadají všechny negativní důsledky sezení - nezatěžujete kyčle, ulevíte bolesti dolní části zad, pohyblivé sedadlo automaticky zajistí, že nezůstanete nehybně sedět.

Tým z Toyoty však zkoumá také další typy židlí. Jeden z nich je kromě pohyblivého sedadla dokonce vybaven ještě šlapacími pedály. „Zjistili jsme, že pokud pohybujete nohama na sedadle, které se otáčí a kýve vaším trupem ze strany na stranu, přenáší se pohyb také na pánev, bederní a hrudní obratle. Měření svalové aktivity ukázalo, že svaly kolem břicha se tak pohybují spolu s dolními končetinami,” popisuje Eisuke Aoki, jeden z autorů tohoto prototypu.

Na začátku celého tohoto projektu přitom nebyla lidská těla zničená sezením v kanceláři, ale snaha o řešení problémů v Geriatrickém zdravotnickém zařízení Joystay, které provozuje Toyota Motor Health Insurance Society. Starší lidé totiž tráví většinu času vsedě a jsou vystaveni vysokému riziku pádů. Navíc během pandemie byla rehabilitační místnost uzavřena, aby se zabránilo blízkému kontaktu mezi jednotlivci. Po rozhovoru s personálem zařízení o potřebách pacientů sestrojil vývojový tým rehabilitační stroj se šlapacím pedálem.

„Personál nám potom poskytl spoustu námětů ke zlepšení - hodil by se vozík, něco, co by zabránilo pacientům padat dozadu, když šlapou a podobně,“ vzpomíná Aoki. „Senioři ztrácejí motorické funkce už po dvou týdnech nečinnosti a pak je velmi obtížné je obnovit. Tento způsob pohybu na židli je pro pacienty navíc zábavný, což je dále motivuje ke cvičení,” říká také Yasuhiro Mori, generální ředitel zařízení Joystay. Podle výzkumu lékařské univerzity v Kjótu přitom každé další dvě hodiny sezení navíc zvyšují riziko úmrtí seniorů o 15 procent.

 

 

V Japonsku je však téma dlouhého sezení aktuální napříč celou společností. Proběhla tu dokonce revize pracovní doby řidičů nákladních automobilů, která upozornila na nutnost změnit způsob, jakým na svých cestách sedí, aby si při tom už dále neničili zdraví.

 

Zdroj: content&media

Datum: 29. 7. 2024 | Zobrazeno (96x) | Autor: Redakce



Podporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz

Aktuální rozhovor:

Audiokniha - Ivo Koblasa

Rádi sdílíme z webu mujrozhlas.cz desáté pokračování unikátní série Příběhy sportovců, které je věnováno handicapovanému cyklistovi Ivo Koblasovi. Rodák z Brna je medailista z velkých paralympijských šampionátů. Těžká epilepsie v dětství, náročná operace mozku, nic z toho ho nezastavilo v cestě za ...

více »
Vyzkoušejte zdarma handbike ...

Máte omezenou hybnost dolních končetin, jste qvadruplegik, spastik a momentálně nevíte jestli vás zrovna tento sport chytne?

Vstupte »

Nejaktivnější blogeři

Děkujeme generálnímu partnerovi skupině D.I.SEVEN za vřelou podporu!

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN FACILITY
Facility management a podpůrné činnosti. Poskytujeme Náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN 
Bezpečnostní služby, PCO, zabezpečení akcí, úklidové ,recepční služby a náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN SERVICE
Bezpečnostní služby jako fyzická ostraha nebo vzdálený monitoring. Poskytujeme náhradní plnění.

Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...

Důležité odkazy:

Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt

Copyright 2024 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.