I s handicapem lze žít plnohodnotný život a docílit velkých věcí...

V kategoriích níže naleznete články naší redakce.

Buďte i Vy aktivní a založte si svůj blog.

Najděte si lepší práci!.

Přečtěte si nejnovější článek

Přečtěte si články bloggerů.

Příjemnou zábavu!

Žiju s handicapem
v České televizi

Žiju s handicapem v České televizi

Podívejte se na video
o dětském domově Korkyně

Obrazek s videem

Video o dětském domově Orlíček
Přední Chlum

Obrazek s videem

Meltdown: Když mozek říká dost

Meltdown: Když mozek říká dost

Existují, ne vždy jim jde předejít, a ne všichni autisté je zažívají. Já patřím mezi ty, kteří ano. Míval jsem je když jsem byl mladší, mívám je i v současnosti. Řeč je o meltdownech, jímž se taky nesprávně říká autistické záchvaty.

Slovo „meltdown" můžeme přeložit jako „kolaps“ nebo „zhroucení“. V případě poruch autistického spektra hovoříme o kolapsu / ztrátě / výrazném omezení seberegulačních mechanismů, které zapříčinilo neúměrné přetížení mozku (smyslové, emocionální, sociální, kognitivní…). Mozek autisty nedokáže účinně filtrovat příchozí vjemy jako mozek neurotypika, a zpracovává jich tak více najednou a mohou být intenzivnější (např. světlo, hluk, pachy, citlivost kůže).

Pokud je člověk s PAS vystaven příliš silnému vjemu, podnětu, stresu, nebo jeho dlouhotrvajícímu působení, dojde k přetížení centrální nervové soustavy, a člověk je zahlcený tak, že už nezvládá přijímat žádné další vjemy a podněty, a ty nahromaděné se musí uvolnit – spustí se meltdown. Ten může mít mnoho různých podob – od pláče, nereagování na podněty, po agresivitu vůči sobě (autoagresivita) nebo okolí (heteroagresivita). Meltdown se ale může spustit i během velmi krátké doby. Člověk v meltdownu ztrácí schopnost vnímat, racionálně přemýšlet a komunikovat, a jeho jediným cílem je dostat se z přetěžující situace.

Asi nejlepší, co může okolí udělat, je neeskakovat situaci – nemluvit příliš hlasitě, neříkat „uklidni se“ nebo „přestaň“, nezasahovat dotykem, pokud to dotyčnému vadí. Nesnažit se dotyčného omezovat silou – člověk v takovém stavu má obrovskou sílu! Ideální je poskytnout mu bezpečný prostor, kde může znovu najít klid a meltdown nechat proběhnout, pokud to vzhledem k okolnostem je možné – například tiché místo, méně světla, možnost se stáhnout a být sám.

Meltdown je energeticky a emocionálně náročný stav, jehož účelem je opětovné nastolení vnitřní rovnováhy organismu, a zpravidla skončí až vyčerpáním nahromaděného napětí a energie.

Toliko definice.

A teď moje realita.

Jedno pondělí v noci. Dělám ještě něco do práce a výstup potřebuji zanést do tabulky, kterou jsem z požadavku zaměstnavatele vytvořil. Vytvoření mi trvalo pár dní, vzal jsem si kvůli tomu přesčas, který jsem se rozhodl nehlásit, neb mě má práce bavi, tak proč bych to řešil, že. Zpětná vazba na tabulku byla pozitivní.

Tak tedy krátce před půlnocí otevřu dotyčnou tabulku, a... Všechno je jinak! Bez toho, aby mě někdo předem informoval o tom, že v tabulce provedl tak markantní změny. Pominu to, že jsem v první chvíli vůbec netušil, co mám dělat. Podstatné pro tento příběh je, že se těžko přizpůsobuji náhlým změnám. Stresují mě. A právě onen stres mě dostal do největšího meltdownu od posledního velkého v roce 2020. Malé meltdowny pramenící povětšinou z přetížení čichem jsou v pohodě, strategie na jejich zvládání mám už natrénované. Že je zle, mi došlo ve chvíli, když žádná z oněch strategií nefungovala a já jsem ze zoufalství mlátil hlavou o zeď a parapet a kousal se. To je na tom to nejhorší – když víte, co se děje, vnímáte, ale nemůžete to zastavit. Začal boj. Na jedné straně jsem byl zoufalý a potřeboval jsem uvolnit napětí, na druhé straně jsem se děsil toho, že do toho spadnu úplně a přestanu vnímat, což by byla katastrofa, protože na rozdíl od roku 2020 už bydlím sám. A nebudu ani domýšlet následky ztráty sebekontroly.

Dopadlo to tak, že jsem asi kolem páté ranní volal RZS. Operátorka zrovna příjemná nebyla a bez rozloučení položila telefon. Přijeli dva super týpci, odvezli mě do úrazové nemocnice na CT, kde jsem musel na vyšetření chvíli čekat, neb se o půl šesté aktualizovaly systémy, jak se děje každý den. Vyšetření dopadlo dobře, a kolem deváté následoval převoz do psychiatrické nemocnice, kde na příjmu rozhodli o mém umístění na uzavřené oddělení 22. Po pěti letech jsem se tak ocitl na stejném místě, a někteří z personálu byli překvapeni, že mě znovu vidí.

Asi po 3-4 dnech pobytu začal mozek odpočívat, přestal přemýšlet, a započal restart. Paní doktorka mi kladla na srdce, že když budu cítit problém, mám přijít za sestřičkama. Jednoho večera ve čtvrt na sedm jsem tušil krizi, a když už jsem se odhodlal říct si o léky dříve, byl jsem odmítnut s tím, že léky budou v sedm, ať to zkusím vydržet. Dokážete si to představit? 60 minut (15 minut do nástupu účinku) strachu, že se něco stane. 60 minut pokusů o odvedení pozornosti a polštářky v nose... Na obranu personálu musím podotknout, že asi netušili, jak těžké je to zvládnout. Doma bych si vzal prášky hned, tady jsem holt musel čekat. Nicméně později byly sestřičky informovány, že mi mají léky dát i dřív, pokud o to požádám, protože pro to mám důvod. Konečně, řešit zbytečný meltdown nikdo nechce.

Přesto se mi jeden nevyhnul. Jednou ráno jsem šel za sestrou, dostal léky dřív, jenže už pozdě, a já opět vystartoval proti sobě. Zde musím vyzdvihnout zásah paní doktorky, který byl brilantní. Smekám před ní, jak mě z meltdownu vykecala; když jsem si později situaci analyzoval, opravdu na mě udělala dojem. Dostat mě během možná minuty ze situace „je mi strašně zle, je to v háji a nevím, co mám dělat a nechci si ublížit", ke krupicové kaši a „jestli od kraje, nebo od středu"... Vážně majstrštyk (a neřeším, jestli je to její práce, hodnotím lidské hledisko).

Většinou spouštěč neidentifikuji hned, ale až následně. Byl to pach zbylého tabáku zanechaného spolubydlícím na parapetu. Tak jsme víc větrali a spolubydlící ty zbytky uklízel.

Jinak se snažím hodně (co nejvíc) odpočívat, aby se mi restartoval a zkalibroval mozek, ono to vždycky nějakou dobu trvá. Zvlášť po tom, co se stalo té noci z pondělí na úterý může úplná rekonvalescence trvat několik týdnů.

A tak to jediné, co teď můžu dělat, je nechat pracovat čas.

Datum: 19. 2. 2025 16:53 | Autor: Tomáš | Zobrazeno (157x)

Hodnocení:

5.5

Ohodnoť tento článek (1 = Velmi špatný | 10 = Velmi dobrý):

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Počet hodnocení: 270

Autor článku:

TomasSalak

Tomáš

Rok narození: 1992

Datum registrace: 30. 1. 2014 19:51


Další články autora:

Povídka: Šeptající pachy

Článek Povídka: Šeptající pachy

Byl podzimní podvečer, město už dávno zahalil chladný šedivý kabát a do ulic se pomalu vkrádala mlha. Emanuel se po dlouhém dni vracel domů. Procházel kolem staré čtvrti, kde domy měly popraskané omítky a chodníky pokrývala vrstva spadaného listí. Ze ...

Datum: 7. 10. 2024 20:05 | Tomáš

V zajetí amatonormativity

Článek V zajetí amatonormativity

Ve svém předchozím článku jsem napsal, že mi dlouho trvalo, než jsem si uvědomil, jak vnímám svět kolem sebe. Minulý čas jsem však použil chybně – já si to stále uvědomuji. Pořád. Různé situace toto moje uvědomění prohlubují. Byť se to nezdá, a mě sa ...

Datum: 21. 9. 2024 22:45 | Tomáš

Druhý experiment

Článek Druhý experiment

Dlouho mi trvalo, než jsem si uvědomil, jak vnímám svět kolem sebe. Že nad věcmi někdy až (zbytečně) moc přemýšlím a tíhnu k tomu všechno pitvat na prvočinitele. A trvalo mi to dlouho i přesto, že mi to lidé v mém okolí často říkali. Později jsem pak ...

Datum: 23. 5. 2024 09:51 | Tomáš

Velké bum

Článek Velké bum

COŽE?! Ty a diskotéka? Copak už ses úplně pomátl? Ty a diskotéka? Pche! Moje dominantní racionální část mozku na mě doslova ječela, když jsem se rozhodl. Klídek, odvětil jsem. Je to spíš sociální experiment. Chci to zažít, chci zjistit, jak to vypadá ...

Datum: 25. 3. 2024 13:44 | Tomáš

O čichu a paších podruhé

Článek O čichu a paších podruhé

V říjnu 2022 jsem spolu s mámou a jejím přítelem prodělal covid. Žádné velké drama, jen jsem dva dny skoro nemohl vstát z postele, jak mě bolely kyčle. Pak přišla rýma. Požehnání, protože když mám rýmu, můžu si alespoň na pár dní odpočinout od čicho ...

Datum: 4. 1. 2024 21:26 | Tomáš

Podporujeme také

Dětský domov Korkyně

Pokud chcete děti z dětského domova podpořit finančně, podívejte se zde.

Tomáš Mošnička - šéfredaktor (ret)

Tomáš Mošnička - šéfredaktorvzpěrač - mistr světa ve vzpírání tělesně postižených, handbikerový závodník
www.tomasmosnicka.cz
mosnicka@zijushandicapem.cz

Aktuální rozhovor:

Audiokniha - Ivo Koblasa

Rádi sdílíme z webu mujrozhlas.cz desáté pokračování unikátní série Příběhy sportovců, které je věnováno handicapovanému cyklistovi Ivo Koblasovi. Rodák z Brna je medailista z velkých paralympijských šampionátů. Těžká epilepsie v dětství, náročná operace mozku, nic z toho ho nezastavilo v cestě za ...

více »
Charitativní akce ČESKO BĚŽÍ MODŘE

Připojte se 2. dubna 2025 na Světový den porozumění autismu!

Vstupte »

Nejaktivnější blogeři

Děkujeme generálnímu partnerovi skupině D.I.SEVEN za vřelou podporu!

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN FACILITY
Facility management a podpůrné činnosti. Poskytujeme Náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN 
Bezpečnostní služby, PCO, zabezpečení akcí, úklidové ,recepční služby a náhradní plnění.

bezpecnostni-agentura

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN SERVICE
Bezpečnostní služby jako fyzická ostraha nebo vzdálený monitoring. Poskytujeme náhradní plnění.

Překlepy: Lidé náš web hledají také těmito výrazy: hendikep, hendicap, handikep, ...

Důležité odkazy:

Podmínky pro užívání blogu | Mapa stránek | Kontakt

Copyright 2025 | Internetový marketing : Optimalizace pro vyhledávače : Created by VIDIA-DESIGN s.r.o.